foto: Facebook @Dejan Kovačević
Povodom Sretenja – Dana državnosti Republike Srbije, u Gornjem Milanovcu položeni su venci na bistu vojvode Živojina Mišića.
Venac su položili Dejan Kovačević, predsednik opštine Gornji Milanovac, predstavnici Društva za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije do 1918. godine, podružnica Gornji Milanovac, kao i predstavnici Vojske Srbije.

Ovaj datum je jedan od najbitnijih u političkom, kulturnom i istorijskom kalendaru Srbije. Pored toga što se danas obeležava Dan državnosti, ujedno je i Dan ustavnosti Srbije, kao i dan sećanja na početak Srpske revolucije, odnosno Prvog srpskog ustanka.
„Danas obeležavamo Dan državnosti Republike Srbije. Sećamo se Prvog srpskog ustanka i donošenja prvog ustava Srbije, najmodernijeg u tadašnjoj Evropi, kojim je zaokružena nezavisnost i suverenitet tadašnje Srbije. Mi, potomci velikana, moramo znati da nam nezavisnost niko nije poklonio, već da smo se za nju sami izborili. Kao i tada, i danas moramo čuvati našu slobodu, nezavisnost i celovitost Republike Srbije. Srećan Dan državnosti! Živela Srbija!”, poručio je Dejan Kovačević na svom profilu na društvenim mrežama.

Dan državnosti Srbije se slavio do nastanka Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, nakon čega je ukinut. Stoga je Skupština Srbije 10. jula 2001. godine odlučila da Sretenje bude Dan državnosti.
Nakon ceremonije polaganja venaca, predstavnici Društva za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije u crkvi Svete Trojice prelomili su slavski kolač i odali pomen svim srpskim ratnicima.
V.P. gminfo.rs








