Foto: MUP, Granični prilaz Špiljani/Printscreen
Na graničnim prelazima između Srbije i Crne Gore jutros su zabeležene duge kolone i pojačane kontrole putnika, dok je tokom noći na Aerodromu „Nikola Tesla“ u Beogradu zadržano oko 30 državljana Crne Gore koji su doputovali letom iz Podgorice, prenose podgorički mediji pozivajući se na izjave očevidaca.
Prema navodima medija iz Crne Gore, nadležni organi Srbije nisu zvanično saopštili razloge zadržavanja putnika. Ove mere usledile su dan nakon što su crnogorske vlasti na aerodromu u Tivtu zabranile ulazak za 87 državljana Srbije, procenivši da predstavljaju bezbednosni rizik.
Kako prenose podgoričke „Vijesti“, među putnicima koji su tokom noći zadržani na beogradskom aerodromu bio je i urednik tog lista Dušan Cicmil. On je naveo da su muškarcima sa crnogorskim pasošima privremeno oduzimana dokumenta i da su sprovođeni u posebne prostorije bez zvaničnog objašnjenja.
Istovremeno, Portal RTCG javlja da su na graničnim prelazima ka Srbiji formirane kolone zbog, kako navode, rigoroznih i detaljnih kontrola koje sprovodi srpska granična policija. Prema istim navodima, pojedinim putnicima nije dozvoljen ulazak u Srbiju. Na crnogorskoj strani granice nema zastoja, a nadležni organi saopštavaju da nemaju zvanične informacije o razlozima pooštrenih kontrola.

Crnogorske bezbednosne službe juče su saopštile da je ulazak u zemlju zabranjen za 87 muškaraca iz Srbije nakon bezbednosnih provera tokom kojih je utvrđeno da su pojedini od njih evidentirani kao izvršioci krivičnih dela. Kod dela grupe pronađeni su transparent sa natpisom „Srbija pobeđuje“, uređaj za komunikaciju na daljinu i pomorska radio-stanica, dok su zadržana i dva autobusa srpskih registarskih oznaka za koja postoji sumnja da su bila namenjena njihovom prevozu kroz Crnu Goru.
Crnogorske službe ocenile su ovaj slučaj kao pokušaj „malignog delovanja“ i aktivnosti koje bi mogle da ugroze stabilnost države i evropske integracione procese.
Sve se dešava uoči Samita Evropska unija – Zapadni Balkan, koji se održava u Tivtu i okuplja najviše zvaničnike Evropske unije, država članica i regiona. Među učesnicima skupa su predsednik Evropskog saveta Antonio Costa, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, predsednik Francuske Emmanuel Macron, nemački kancelar Friedrich Merz, premijer Španije Pedro Sanchez i premijerka Italije Giorgia Meloni.

Za bezbednost učesnika samita angažovano je više od 1.500 pripadnika policije, uz podršku obaveštajnih i bezbednosnih službi Crne Gore. Policija je saopštila da će preduzeti sve zakonom predviđene mere kako bi skup protekao bezbedno i nesmetano.
Beta









