foto: pixabay.com
Dok se učenici širom sveta pripremaju za predstojeću školsku godinu, tim stručnjaka sajber bezbednosti kompanije Kaspersky otkrio je zabrinjavajući skok zlonamernih online aktivnosti.
Zloupotrebljavajući uzbuđenje oko priprema i opremanja za školu, sajber kriminalci lansiraju sofisticirane phishing kampanje usmerene ka učenicima, profesorima i administratorima.
Jedna od tehnika prevare koju su stručnjaci otkrili je kreiranje lažnih nagradnih igara koja učenicima nude šansu da osvoje laptop. Kako bi se kvalifikovali za ovu privlačnu nagradu, žrtve su upućene da podele lične informacije i navedu model laptopa koji preferiraju. U drugoj verziji iste prevare, osobe su pozvane da šeruju specifičan link koji vodi do stranice sa nagradnom igrom sa 15 kontakata preko WhatsApp aplikacije. Zatim, od njih se zahteva da se registruju putem SMS poruke kako bi učestvovali u izvlačenju nagrada. Nakon što potencijalno bude “izabran za pobednika“, učesniku se saopštava da mora pokriti troškove isporuke. Svaki zahtev za dodatnu uplatu jasno ukazuje da se radi o prevari.
„Dok se akademska sezona približava i milioni učenika kupuju knjige, školski pribor i plaćaju školarine, tradicionalno dolazi do porasta sajber pretnji. Prevaranti profitiraju tokom ovog perioda, iskorišćavajući entuzijazam učenika tokom nabavke novih uređaja za predstojeću školsku godinu. Nagradna igra u kojoj je glavna nagrada osvajanje elektronskog uređaja, poput laptopa, efikasna je zamka kojom se služe sajber kriminalci“, rekla je Noura Afaneh, ekspert bezbednosti kompanije Kaspersky.
Primer lažne Back-to-school nagradne igre
Još jedan oblik prevare u vezi sa povratkom u školu je nudi lažne stipendije. Funkcioniše tako što se žrtve privuku “pravim“ ponudama stipendija koje obećavaju finansijsku pomoć. Kako bi iskoristili ovu pomoć, od studenata se traži da daju lične informacije, uključujući osetljive podatke poput ličnog osiguranja i bankovnih detalja, koje se kasnije koriste za krađu identiteta i finansijsku prevaru.
„Lažne stipendije mogu ozbiljno uticati na lakoverne studente, rezultirajući finansijskim gubitkom, a nekad i dugoročnom krađom identiteta. Važno je da studenti ostanu oprezni prilikom interakcije sa nepoznatim ponudama“, komentariše Noura Afaneh.
Primer lažne stipendije
Kako biste se zaštitili od prevara u oblasti obrazovanja, stručnjaci kompanije Kaspersky preporučuju:
- Budite skeptični: Budite oprezni prilikom susreta sa ponudama koje zvuče „previše dobro da bi bile istinite“, posebno ako unapred zahtevaju uplate ili lične podatke.
• Proverite izvor: Pažljivo istražite sve stipendije, poklone ili ponude za koje aplicirate. Potražite zvanične kontakt informacije i potvrdite legitimnost stranice pre nego što preduzmete bilo šta.
• Osigurajte svoje informacije: Izbegavajte deljenje osetljivih podataka na mreži, osim ako niste potpuno sigurni u legitimnost zahteva.
• Koristite pouzdane izvore: Obratite se zvaničnim web sajtovima škola, priznatim platformama za stipendije i uglednim prodavcima kada vršite uplate ili dajete lične podatke. - Omogućite višefaktorsku autentifikaciju (VFA): Aktivirajte VFA gde god je to moguće, kako biste obezbedili dodatnu sigurnost vašim online nalozima. Koristite pouzdan menadžer lozinki koji ne samo čuva vaše lozinke, već automatski generiše jednokratne lozinke za dvofaktorsku autentifikaciju.
• Koristite pouzdano sigurnosno rešenje za sveobuhvatnu zaštitu od raznih pretnji, poput Kaspersky Premium.
Izvor: N1