
foto: Impuls
Da li su Zapadna Srbija i Šumadija spremne da u narednih pet godina stvore više od 100 uspešnih startap kompanija? Upravo je to bila centralna tema konferencije „Impuls 2019 – Pogledi u budućnost“, održane u četvrtak, 6. marta 2025. godine, u Regionalnom inovacionom startap centru „Impuls 2019“ u Gornjem Milanovcu.
Događaj je označio početak strateški važnog programa „Podizanje kapaciteta regionalnih inovacionih startap centara u saradnji sa naučno-tehnološkim parkovima“.

Konferencija je okupila ključne predstavnike inovacionog ekosistema iz Kragujevca, Čačka, Zlatibora, Kraljeva, Novog Pazara i Gornjeg Milanovca, kao i predstavnike privrednog sektora, akademske zajednice, istraživačkih organizacija, Regionalne agencije za prostorni i ekonomski razvoj Raškog i Moravičkog okruga, obrazovnih ustanova Opštine Gornji Milanovac i startap centara.
Na otvaranju konferencije, učesnicima se putem video-poruke obratio Jovan Milić, posebni savetnik ministarke dr Jelene Begović, u ime Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije.

U svom obraćanju, Milić je istakao ključne aktivnosti Ministarstva usmerene na jačanje nacionalnog inovacionog ekosistema, naglašavajući značaj konferencije kao platforme za povezivanje mladih, preduzetnika, startap zajednice, provrede i akademskog sektora. Posebno je istakao da su zajednički rad i razmena znanja ključni za oblikovanje budućnosti zasnovane na nauci, inovacijama, stručnosti i međusobnoj saradnji. Takođe, potvrdio je punu podršku Ministarstva razvoju “Impuls 2019” i drugih organizacija koje doprinose unapređenju inovacionog ekosistema u ovom delu Srbije.
Direktor „Impuls 2019“, Miloš Živković, predstavio je ključne ciljeve i aktivnosti programa, naglašavajući njegov značaj za kreiranje održive zajednice inovatora i ekonomskog rasta opštine Gornji Milanovac zasnovanog na znanju i inovacijama.

– Program koji realizujemo trajaće do kraja novembra 2025. godine, tokom kojeg ćemo organizovati više od 20 specijalizovanih događaja namenjenih mladima, studentima, inovatorima i preduzetnicima. Očekuju nas startap vikend, inkubatorski program, radionice o razvoju poslovnih modela, predavanja o kreiranju inovativnih proizvoda, konferencije, panel diskusije, kao i brojne aktivnosti usmerene na pristup tržištu i finansiranju startapa. Svi učesnici imaće direktnu podršku stručnjaka iz različitih oblasti, pomoć u validaciji poslovnih ideja, povezivanju sa investitorima, kao i pristup savremeno opremljenim radnim prostorima našeg centra. Posebnu pažnju posvetićemo inovacijama u poljoprivredi, IT sektoru, gejming industriji, rodnoj ravnopravnosti u preduzetništvu, kao i razmeni iskustava sa uspešnim domaćim startap kompanijama – kazao je tom prilikom Živković.
Tokom konferencije Naučno tehnološki park Čačak, kao partner na Programu, predstavio je svoje usluge i aktivnosti, uključujući mentorsku podršku, edukaciju, pristup laboratorijama i coworking prostorima, kao i značaj njihove uloge u povezivanju privrede, nauke i inovacione zajednice za razvoj konkurentnog i održivog regionalnog inovacionog ekosistema.

Centralni deo konferencije činila je panel diskusija „Kako stvoriti 100 novih startapova u Zapadnoj Srbiji i Šumadiji u narednih 5 godina?“.
Panelisti Darko Đorić (MIND – Milanović Industries Group), prof. dr Šemsudin Plojović (Univerzitet Novi Pazar), Nemanja Jovičić (Univerzitet Kragujevac), Marko Stjepić (Tipoplastika), Vukašin Božović (Getafeel) i mr Darko Đurović (Inovacioni biznis centar Zlatibor) jednoglasno su zaključili da region poseduje izvanredan potencijal za ostvarivanje ovog ambicioznog cilja.
Svi su se složili da je ključ uspeha intenzivnija saradnja između privrede, akademskih i razvojnih institucija, kao i samih startap zajednica, ističući da je uloga inovacionih startap centara ključna za povezivanje startapa, spin-off kompanija i privrede.
Uz kvalitetan sadržaj i inspirativne diskusije, učesnici konferencije imali su priliku za intenzivno poslovno povezivanje i uspostavljanje strateških partnerstava, što dodatno potvrđuje značaj ovog događaja za regionalni inovacioni ekosistem.
Realizaciju konferencije podržalo je Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije i Fond za inovacionu delatnost kroz program „Podizanje kapaciteta regionalnih inovacionih startap centara u saradnji sa naučno-tehnološkim parkovima“, čime Republika Srbija jasno pokazuje svoju sistemsku posvećenost razvoju inovacionog potencijala Srbije i njenom dugoročnom ekonomskom napretku.
Izvor: Impuls