Njena priča i bez kreativne intervencije, sama po sebi, nalikuje scenariju koji bi poželeo svaki pozorišni ili filmski reditelj
Život lepe i načitane Rudničanke koja rano stupa u brak povinujući se očevoj volji na uštrb devojačkih snova, rano postaje udovica i posle smrti roditelja preuzima brigu nad mlađim sestrama i braćom, dobija nove tokove stupanjem u službu kraljice Natalije. Naklonost i ljubav mladog srpskog kralja bila je svojevrsna kompenzacija za prevremene životne nedaće. Trenutno zadovoljstvo kraljevskog života, okončano je krvavim krajem koji je ujedno označio i kraj epohe Obrenovića. Takav život, ili bar jedan od njegovih segmenata, više je nego podesan da se pretoči na celuloidnu traku, roman ili izložbu.
Muzej rudničko-takovskog kraja, posvetio je pažnju znamenitoj sugrađanki, unuci Nikole Milićevića Lunjevice, obrazovanoj a skrajnutoj kraljici Dragi, koja je promenila srpsku istorijsku scenu.
– Kao nemi posmatrači istorije, naš zadatak je kao i uvek da predstavimo činjenice, a to su ovog puta postavkom učinili viši kustosi Ana Ranković i Aleksandar Marušić, predstavivši pre svega tužan istorijski momenat Majskog prevrata ali ne zaboravivši sve ono zbog čega je Draga Obrenović – naša sugrađanka kraljica Draga – kažu u Muzeju RTK.
Ova reprezentativna postavka koju prati bogat izložbeni katalog će biti otvorena u četvrtak, u 18 sati, u Galeriji Muzeja rudničko-takovskog kraja, a posetiocima će biti dostupna do 9. februara 2021. godine.
– Pozivamo vas da zajedno sa nama izgradite i sačuvate sećanje na kraljicu Dragu Obrenović, čedo rudničko-takovskog kraja! Zahvaljujemo se dr Ani Stolić, gospodinu Dejanu Vukeliću, Sigolen Franš d`Epere Vujić, Stojanu Brzaku, kao i mnogobrojnim ustanovama kulture, nauke i prosvete, koji su nesebičnom pomoći doprineli da postavka o kraljici Dragi na najbolji način sagleda činjenice i predstavi njen život – navode u Muzeju rudničko-takovskog kraja.
Izložba je deo programa manifestacije „Muzeji za 10“ a sugrađani se mole da poštuju sve mere zaštite zdravlja tokom posete muzeju!
gminfo.rs