• 01.05.2026.

Menja se izgled srpskog pasoša, do kada će važiti stari

foto: V.P. gminfo.rs/arhiva

U najnovijem “Službenom glasniku“ objavljene su izmene koje će biti primenjivane na buduće pasoše Srbije.

U Pravilniku o obrascima pasoša, diplomatskog pasoša i službenog pasoša: „bordo boje“, zamenjuju se rečima: „burgundi crvene boje“ i reči: „crveni, žuti i plavi tonovi“ zamenjuju se rečima: „smeđecrveni, plavosivi, oker i sivomaslinasti tonovi“, piše Danas.

Važno je napomenuti da svi već izdati pasoši ostaju važeći do isteka roka, što znači da građani neće imati obavezu hitne zamene dok im dokument ne istekne.

– Strane knjižnog bloka izrađene su od zaštićene hartije sa multitonskim vodenim znakom, elektrotajpom i plasiranom sigurnosnom niti koja je insertovana u papir i na sebi sadrži stilizovani krst sa četiri ocila u crvenoj boji, kao i mini i mikrotekst Republika Srbija ispisan u tri boje (crna, plava i crvena), ćirilicom i latinicom. Sigurnosna nit sadrži UV i IC zaštitu. Pod UV svetlom fluorescira plavo i crveno. Motiv vodenog znaka je Beli anđeo – navodi se u Službenom glasniku.

Svaka strana pasoša sadrži poseban motiv obrađen specijalnim sigurnosnim softverima.

Zaštitni elementi, izrađeni ofset štampom, linijskom dubokom štampom ili visokom štampom, su: iris štampa, gijoš elementi, modulacija debljina linija, nevidljivi detalji koji fluoresciraju pod UV svetlom, latentne slike vidljive pod različitim uglom, minitekst, mikrotekst, IC elementi, prozirni registar, laserabilni sloj za upis podataka, digitalnog potpisa i za mašinski čitljive podatke, sigurnosna multikolor folija sa raznovrsnim optičkim elementima i prikazom srpske trobojke, Malog grba Republike Srbije, suvog žiga preko fotografije, kao i tekst REPUBLIKA SRBIJA u iridescentnom prikazu, kinegram, nanotekst, reljefni elementi, sigurnosni element u laserskoj perforaciji.

Izvor: Danas

Violeta

Prethodni članak

Gornji Milanovac domaćin Prvenstva Srbije u streljaštvu za mlade

Sledeći članak

Od juna novine u tehničkom pregledu vozila