foto: Muzej RTK
U Galeriji Muzeja rudničko-takovskog kraja je 26. novembra održano predavanje meteorologa Nedeljka Todorovića na temu „Energije na planeti Zemlji“.
Nedeljko Todorović je završio Prirodno-matematički fakultet odsek za meteorologiju. Svoj radni vek je proveo radeći u Hidrometeorološkom zavodu Srbije. Od 1979-1991. godine radio je u Odeljenju za radarsku meteorologiju, a od 1991. godine u Odeljenju za kratkoročne prognoze vremena.
Bio je prezenter vremena na raznim televizijama i predavač meteorologije u Školi visokogorstva i Školi za planinarske vodiče.
Istraživačko interesovanje mu je veza sunčeve aktivnosti i vremena i klime na Zemlji, sinoptička klimatologija i klasifikacija tipova vremena. Član je Meteorološkog društva Srbije, čiji je bio i predsednik od 2003-2005.
Posle završenih studija, pored meteorologije, počeo je da se ozbiljno bavi planinarenjem i visokogorskim alpinizmom, Popeo se na većinu najviših vrhova bivše Jugoslavije i na nekoliko poznatih svetskih vrhova: Alpi, Olimp, Mon Blan (Evropa), Kilimandžaro (Afrika), Maunt Vitni (SAD), Elbrus…
Bio je član Prve beogradske, odnosno srpske, ekspedicije na Pamir u Tadžikistanu visokom 7.649. m. Kako bi održao kondiciju neophodnu za visokogorski alpinizam postao je i strastveni maratonac.
Jedan je od učesnika Prvog beogradskog maratona. Na beogradskim maratonima je 30 put istrčao punu maratonsku distancu, a na podgoričkim 21 puta, 31 put na novosadskim maratonima.
Na Paliću, 1993. godine, je učestvovao na Prvom prvenstvu Jugoslavije u supermaratonu (12 sati, 104 km), a zatim na još nekoliko dvanaesto-satnih i na jednom dvadestečetvoro-satnom ultramaratonu.
Takođe, učestvovao je na nekoliko štafetnih trčanja, od kojih su najznačajnija: Beograd-Hilandar i Beograd-Moskva. Bavio se i triatlonom. Učestvovao je na Prvom beogradskom triatlonu, na Prvom prvenstvu Jugoslavije u triatlonu, godine, i na Prvom prvenstvu Jugoslavije u duatlonu, a kasnije i na mnogim drugim takmičenjima toga tipa.
Objavljivao je mnogobrojne stručne i naučne radove u vodećim svetskom i domaćim časopisima. Autor je knjige „Meteorologija“ (za decu) u izdanju Kreativnog centra, koautor je pet svezaka „Beogradske škole meteorologije“. Dobitnik je književne nagrade „Neven“ za popularnu nauku 2009. godine.
Muzej RTK