foto: Muzej rudničko-takovskog kraja
Predavanje „Knez Mihailo Obrenović i proslava pola veka Takovskog ustanka“
Povodom 210 godina od podizanja Drugog srpskog ustanka, u Galeriji Muzeja rudničko-takovskog kraja biće održano predavanje istoričara Aleksandra Marušića pod naslovom „Knez Mihailo Obrenović i proslava pola veka Takovskog ustanka“. Predavanje će se održati u utorak, 10. juna, s početkom u 18 časova.
Marušić će govoriti o pripremama za obeležavanje 210- godišnjice ustanka, razlozima zašto je za mesto proslave izabran baš Topčider, kao i o spiskovima živih ustanika koji su u trenutku proslave bili živi, a koji danas predstavljaju dragocene istorijske izvore.
Publika će imati priliku da čuje kako su izgledale pripreme i sama proslava jubileja, kako je ona obeležena u drugim gradovima i u inostranstvu, i ono što je za Muzej rudničko-takovskog kraja i najvažnije, kako je, nekoliko meseci kasnije, proslavljen jubilej upravo u Takovu – u prisustvu kneza Mihaila Obrenovića.
Posebna pažnja biće posvećena knezu Mihailu i njegovim naporima da sačuva tekovine Takovskog ustanka i tekovine novovekovne Srbije. Predavanje se održava upravo na dan kada je knez ubijen – 10. juna 1868. godine (po novom kalendaru)
gminfo.rs






