• 13.12.2024.

RTS: U Nemačkoj rudarenje litijuma stoji zbog ogromne potrošnje vode i posledica na okolinu koje bi bilo teško ispraviti

Foto: Screenshot (Youtube)

Dopisnik javnog servisa (RTS) iz Nemačke, Nenad Radičević, nekoliko minuta govorio je o projektima rudarenja litijuma u ovoj zemlji, koji su slični projektu „Jadar“ u Srbiji, a koji se realizuju veoma sporo ili potpuno stoje zbog žestokih kritika i zabrinutosti nemačke javnosti u vezi sa ekološkim posledicama, prenosi Direktno.

Jutarnji program RTS-a, u subotu, neposredno po odlasku kancelara Olafa Šolca nakon potpisanog memoranduma između EU i Vlade Srbije o razumevanju za eksploataciju kritičnih sirovina (litijum, bor…) u Srbiji, bavio se odjecima njegove posete Beogradu. RTS-ov dopisnik iz Berlina je tom prilikom podelio nekoliko informacija o rudarenju litijuma u Nemačkoj.

Na pitanje voditeljke RTS o tome šta se sa projektima iskopavanja litijuma događa u Nemačkoj, dopisnik Radičević je rekao:

– Olaf Šolc je posle posete Beogradu, otišao na miting u Drezden gde nije govorio o litijumu, iako u okolini Drezdena postoji projekat vađanja litijuma upravo iz stene. Taj i još nekoliko projekata, koji su slični projektu „Jadar“, poprilično stoje ovde, baš zbog ekološke zabrinutosti da bi rudarenje iz stene litijuma dovelo do ogromnih ekoloških posledica, do ogromne potrošnje vode i posledica na okolinu koje bi bilo teško ispraviti.

Dodao je da projekat rudarenja litijuma iz dubinski podzemnih voda kod reke Rajne napreduje nešto brže, ali i da tu postoji opasnost od povratnog zagađenja površinskih voda, zbog bušenja koja bi trebalo da sežu i do nekoliko hiljada metara u dubinu.

Podsetimo, u delu domaće javnosti poseta nemačkog kancelara Olafa Šolca naišla je na kritike, zbog mogućnosti da je to zapravo uvod u početak kopanja litijuma u dolini Jadra. Iako je projekat kompanije Rio Tinto ponovo vaskrsnuo, nakon što je pre dve godine Vlada Srbije na njega „stavila tačku“, iz vrha srpske vlasti uveravaju da će biti transparentni i ekološki odgovorni prema stanovnicima, a što garantuje EU.

U nedelju su mediji preneli i odluku „Kompas minerals“ u Americi, s početka ove godine, da odustane od eksploatacije litijuma na Velikom slanom jezeru u državi Juta, jer je procenjeno da tehnologija vađenja i izdvajanja ovog minerala ne može više da zadovolji propisane standarde za očuvanje staništa jezera i okoline, pa su svoje rezerve litijuma na tom području rešili da sačuvaju za budućnost, kada eventualni inovativni, poboljšani načini vađenja i obrade takvih ruda budu bezbedni za vodu i životnu sredinu.

Direktno/Danas/RTS/GMInfo.rs

video na linku OVDE

Pratite nas na Fejsbuk i Instagram nalozima!

Milos

Prethodni članak

Zanatsko pivo i zabava u Čačku: Četvrto izdanje Cug Festa donosi letnju avanturu

Sledeći članak

Oblačno i svežije – lokalno moguće nepogode