foto: pixabay.com/Free-Photos
Iz Srbije godišnje oko 600 lekara ode da radi u inostranstvo. Istraživanje je uradio Centar za politike emancipacije u saradnji sa Sindikatom lekara i farmaceuta Srbije, a posmatran je period od 2012. do 2021.
Predstavnik tog centra Miloš Vučković je rekao da je istraživanje urađeno na osnovu informacija Lekarske komore Srbije, jer, kako je kazao, Ministarstvo zdravlja i Nacionalna služba zapošljavanja nemaju podatke o tome.
Rekao je da lekari koji odlaze u inostranstvo moraju od te komore da dobiju sertifikat, odnosno potvrdu. Kazao je da svi koji uzmu sertifikat ne odu da rade u inostranstvo, ali se, kako je napomenuo, na to odluči najveći broj njih.
– Oko 1.600 lekara se upiše godišnje u Lekarsku komoru Srbije, a oko 600 lekara ode van zemlje – rekao je on.
Prema istraživanju, kako je kazao, postoji, od 2012. uzlazni trend odlaska lekara „a koji je dostigao zenit 2016. s tim da je 2019. taj trend imao pad“.
Kazao je i da se pretpostavlja da će i u ovoj godini više od 500 lekara da napusti Srbiju.
Predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Srbije Rade Panić je kazao da je uzrok odlaska lekara njihovo nezadovoljstvo uslovima i organizacijom rada kao i velikim brojem pacijenata.
Kazao je da su uslovi za rad jako teški, a da lekar, po smeni, umesto 35 pacijenata često ima njih duplo, te ukazao na sistem mobinga kao i „partijskog zapošljavanja“.
Izvor: Beta