foto:kcgm.org.rs
Književno društvo „Zapis“
SMOTRA KNjIŽEVNOG STVARALAŠTVA SRPSKOG JEZIČKOG PODRUČJA „ZAPISOVI LIRSKI KRUGOVI 23“
Okončan je konkurs za izbor najlepše pesme napisane na srpskom jeziku u 2023. godini.
Konkurs, u okviru Smotre književnog stvaralaštva na srpskom jezičkom području, organizuje Književno društvo „Zapis“ iz Gornjeg Milanovca.
Ove godine je sa 356 pesama konkurisalo 147 pesnika iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije i Nemačke.
Prvo mesto je osvojio Vitomir STEVANOVIĆ iz Doboja, RS (BiH), pesmom Vojislav piše o Svetome Savi.
U subotu, 11. novembra, u Gornjem Milanovcu, u Gariji Kulturnog centra, biće održana završna priredba pod nazivom „Lirski krugovi 2023“. Program počinje u 10 sati predstavljanjem gosta, pesnika, Todora Bjelkića iz Iriga. U nastavku prepodnevnog dela programa, gosti i publika će učestvovati u radu tribine na temu „Srpski jezik i njegovo pismo“. Uvodničar tribine je prof. dr Sreto Tanasić, akademik, predsednik svesrpskog Odbora za standardizaciju srpskog jezika.
Domaćini ove smotre će u popodnevnoj pauzi goste povesti u Muzej rudničko-takovskog kraja, položiti cveće na spomenik novinarke i književnice s kraja devetnaestog veka, kraljice Drage Lunjevice Obrenović i posetiti Staru čaršiju, kolevku današnjeg Gornjeg Milanovca.
U večernjem delu programa, od 17 sati, biće svečano proglašeni pobednici na konkursu i gornjomilanovačkoj publici priređeno književno veče gde će svoje stihove govoriti osvajači priznanja po konkursu, pesnici gosti i pesnici članovi Društva „Zapis“.
Prema ovome, ocenjivanju je podleglo od.
Zbog velikog broja pesama organizator je ove godine, prvi put primenio dvostepeno ocenjivanje. U prvom stepenu, četvoročlani žiri u sastavu Milesa Ilić, pesnikinja, Dara Radojević, pesnikinja, Radoš Marković, pesnik i Milivoje Trnavac, pesnik, profesor srpskog jezika i književnosti, odabrao je 90 pesama od kojih je u drugom stepenu selekcije, pesnik Todor Bjelkić izvršio konačan izbor 20 najlepših pesama i rangirao ih u pet kategorija.
Otvaranjem šifri, ustanovili smo da su osvajači:
PRVOG MESTA
VOJISLAV PIŠE O SVETOME SAVI
DRUGOG MESTA
Ljiljana TAMBURIĆ, Gaglovi, Kruševac
POLjUBIĆU TE ZA KRAJ
TREĆEG MESTA
Ivan M. PETROVIĆ, Divci Valjevo
L A P O T
NAGRADE „MILUTIN MIJAILOVIĆ“
Slavica JOVANOVIĆ, Mačvanski Prnjavor
ZAPIS BRATOLjUBLjA U GODOVIMA VEKOVNOG HRASTA
Vanjka Ponjavić, gminfo.rs






