
foto: gminfo.rs
„Po običaju prvo dopustimo da nam se nešto desi, a onda su nam svi krivi, ne tražimo rešenja za uzroke, već se bavimo samo posledicama,“ kaže se u saopštenju iz OO Dveri G. Milanovac, čije prenosimo u celosti.
– Da li nova kotlarnica doprinosi i onako zagađenom vazduhu u našem gradu?
– Šta sve utiče na povećanje količine otrovnih čestica u vazduhu koji udišemo?
– Da li postoji bilo kakvo rešenje, pa koliko god da košta?
– A da li su se ove nedoumice mogle na vreme preduprediti?
Pa krenimo redom.
Domaćinski je pripremiti se na vreme za zimu. To, kada je u pitanju ova zimska sezona nadležni u našoj opštini nisu uradili. Mislimo da je suvišno ovu tvrdnju obrazlagati, jer je to bilo više nego očigledno. No ipak ima nešto što je takođe važno, ali nije bilo u dovoljnoj meri dostupno javnosti.
Sugrađane koji su povezani na centralno grejanje i novu kotlarnicu u narednih trideset godina grejaće „Enerdži konstrakšen doo“ iz Novog Beograda, Omladinskih brigada 70B.
Osnovni energent će biti drvna sečka, a ako bude zatrebalo u rezervi je zemni gas. Radi se o obnovljivim energentima koji ne bi trebali da zagađuju životnu sredinu, posebno ne vazduh. Drvna sečka se dobija usitnjavanjem ogrevnog drveta, krupnog i sitnog ostatka iz šume, drvnog ostatka iz procesa prerade drveta i slično. Ogrevna vrednost sečke zavisi najpre od vlažnosti (sveže posečeno drvo ili odležalo preko leta na sunčanom i provetrenom mestu), a nakon toga i od sastava (udeo granja, lišća i kore).
U stvari da budemo precizni, ova firma koja se u ugovoru pominje pod skraćenicom DPN neće grejati naše stanove. Ona će samo proizvoditi toplotnu energiju i na izlazu iz kotlarnice je prodavati Javnom partneru. Javni partner, a to je JKP Gornji Milanovac, odgovoran je za isporuku topotne energije, njen kvalitet i naplatu grejanja građanima. Međutim nigde u ugovoru se ne može naći kako će se obračunavati cena toplotne energije koju toplana, odnosno privatni isporučuje javnom partneru. Ovo je važno za građane kojima će tu cenu, pomnoženu sa kvadratima grejne površine i sabranu sa troškovima „transporta“ iste, održavanja postrojenja i toplovoda, naplaćivati JKP.
Znamo da su za današnje uslove ova pitanja suvišna, ali ipak ih postavljamo.
– Kako to da je opet bila samo jedna prijava na tenderu?
– Da li je bilo javnog konkursa za radna mesta u ovoj kotlarnici?
Definiciju za DPN (Društvo za posebne namene) pronašli smo u Zakonu o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama (Službeni glasnik RS broj 88/2011, 15/2016 i 104/2016). To je privredno društvo koje osniva privatni, odnosno javni partner za potrebe zaključenja javnog ugovora, odnosno za potrebe realizacije javno-privatnog partnerstava.
Detaljnije objašnjenje ovog pojma dali su stručnjaci sa Pravnog fakulteta za privredu i pravosuđe i Fakulteta za pravne i poslovne studije u Novom sadu:
„Društva za posebne namene su specifični poslovni subjekti, koji se osnivaju za potrebe realizacije određenog projekta, a radi zaštite samog posla, pri čemu se poslovni i finansijski rizici u vezi sa datim projektom (pre svega rizik od nastupanja stečaja) prenose sa matične kompanije (osnivača ili sponzora) na ovo društvo. U pravnoj nauci ne postoji jedinstven stav po pitanju pravnog položaja društva za posebne namene, te situacija u kojima je neophodno njegovo osnivanje, a posebno po pitanju odnosa ovog društva sa njegovim osnivačima. “1
Nemamo nameru da plašimo sugrađane sa tim kako će se grejati sa „ogranjcima“, ali šta ako dođe do zastoja u snabdevanju sečkom u toku zime, a znamo kako ovde može da bude. U ugovoru stoji da ukoliko dođe do prekida u snabdevanju toplotnom energijom iz nove kotlarnice na scenu stupaju stare sa mazutom i plinom. Prekid sme da traje maksimalno 12 sati.
Ovo, kao i to kakav je kvalitet sečke, ko ga, gde ikada kontroliše, ipak je ove zime u drugom planu. Sve nas mnogo više brine kvalitet vazduha i da li smo išta dobili time što umesto stare kotlarnice imamo novu sa, kako kažu, ekološkim energentom – biomasom.
Očekujemo da nam „Laboratorija za procesnu tehniku, energetsku efikasnost i zaštitu životne sredine“ sa Mašinskog fakulteta, koja će meriti emisiju zagađujućih materija iz nove kotlarnice, da odgovor na ovo pitanje. Ako rezultat njihovog istraživanja bude negativan, odnosno ako se ustanovi da nova kotlarnica ne doprinosi dodatnom zagađenju vazduha, šta ćemo tada? Hoćemo li da nastavimo da ga udišemo, srećni i zadovoljni?
Mislimo da bi bilo mnogo važnije, kada su već tu, da nam odgovore šta je to što ovoliko zagađuje vazduh u našem gradu – „belom labudu na zelenom jezeru“?
Tu dolazimo i do ključnog pitanja. Gde su oni bili i zašto ih niko nije pitao pre no što se odlučilo da se pravi kotlarnica?
Normalno odgovor je na drugoj strani. U opštinskoj upravi, odnosno Kancelariji za zaštitu životne sredine. Pa moramo da pitamo šeficu ove kancelarije:
– Gde je Procena uticaja kotlarnice na biomasu na životnu sredinu?
Naime, firma koja se zove: „Konstrakšen biomas GM“ d.o.o, iz Novog Beograda, istog vlasnika i na istoj adresi kao i DPN, je uredno dostavila zahtev za odlučivanje o potrebi procene uticaja na životnu sredinu projekta: KOTLARNICE NA DRVNU SEČKU I PRIRODNI GAS, zaveden pod brojem 4-08-501-179/2022, dana 09.08.2022. godine. Isti je objavljen na sajtu ove kancelarije 24.10.2022. godine.
Zanimljivo, ali istog dana ja na ovom sajtu objavljeno i rešenje Kancelarije:
„Obaveštava se javnost da je ovaj organ doneo rešenje o podnetom zahtevu za odlučivanje o potrebi procene uticaja na životnu sredinu projekta: KOTLARNICE NA DRVNU SEČKU I PRIRODNI GAS, koji se planira na katastarskoj parceli broj 699/1 na KO Gornji Milanovac, opština Gornji Milanovac, nosioca projekta “CONSTRUCTION BIOMASS GM“ d. o. o., ul. Omladinskih brigada br. 90 b, 11070 Novi Beograd, zaveden pod brojem 4-08-501-179/2022, dana 09.08.2022. godine, nije potrebna procena uticaja na životnu sredinu.“
ZAŠTO?
Zašto nije bila potrebna procena?
Zašto, jer je kotlarnica napravljena u neposrednoj blizini strogog centra grada?
Zašto, jer se nalazi uz ogradu hemijske fabrike Zvezda?
Zašto, jer se nalazi odmah pored reke i zelene pijace?
Zašto, jer se nalazi na svega sto metara od Opšte bolnice i porodilišta?
Zašto, jer smo i pre izgradnje kotlarnice imali problema sa kvalitetom vazduha zbog konfiguracije terena, okolnih brda i slabog strujanja?
Možda je samo trebalo da dimnjak bude viši za kojih deset do dvadeset metara, možda?
Pa čak i ako je kotlarnicu trebalo napraviti negde na drugom mestu, na nekom uzvišenju, ili gde je strujanje vazduha veće, manja bi bila šteta.
I na kraju još samo jedno pitanje.
A šta ako nalaz laboratorije bude pozitivan, da li će iko snositi odgovornost?
1 Pravo i privreda, 2019, vol. 57. br. 10-12, str 35-49 Pravni položaj društva za posebne namene i njegova uloga u projektima javno-privatnog partnerstva,“ stoji u saopštenju koje potpisuje medijski tim Dveri OO GM.
*Svi navodi izneseni u ovom tekstu su lični stav autora i ne odražavaju nužno stavove redakcije. GMinfo nije autor teksta.
Pratite nas i na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.