foto: gminfo.rs
Regionalna kancelarija za saradnju mladih (RYCO) – Lokalna kancelarija u Srbiji, u saradnji sa Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) organizovala je javni događaj ‘’Upoznajte Superškole Srbije’’ u Beogradu, 1. februara 2023. godine, u okviru regionalnog programa razmena “Superškole”.
ETŠ ,,Knjaz Miloš“, pored milanovčke gimnazije, još jedna je od 30 škola u Srbiji koje su dobile priliku da učestvuju u programu Regionalne kancelarija za saradnju mladih (RYCO) pod nazivom „Super škole“.
Direktorka ETŠ ,,Knjaz Miloš“, Katarina Nedeljković i nastavnica ekonomske grupe predmeta (koordinatorka projekta školske razmene), Snežana Kasapović Rašić, prisustvovale su događaju ,,Upoznajte Super škole u Srbiji”, koji je organizovan u hotelu Metropol Palas u Beogradu.
Cilj ovog okupljanja je bio potpisivanje partnerskih sporazuma i predstavljanje programa razmena koji će biti realizovani tokom 2023. godine.
Dati program razmene ima za cilj da podrži proces interkulturnog učenja, kao i ostvarivanje dijaloga između škola, učenika i njihovih zajednica sa teritorije Zapadnog Balkana.
Svrha programa je pružanje osnova za stvaranje jakih i održivih veza između srednjih škola u regionu i izgradnju dugoročnih partnerstava između istih.
Ekonomsko trgovačka škola “Knjaz Miloš” će ostvariti partnerstvo sa Komercijalnom školom iz Valone, kroz projektnu ideju “Kuvanje za budućnost”.
– S obzirim da obe škole imaju obrazovni profil Kuvarstvo, ideja je da se naše nacionalne kuhinje koriste kso “univerzalni jezik”, koji bi nam pomogao da saznamo više o tradiciji i kulturi jedni drugih, da se bolje upoznamo i što je najvažnije steknemo dugoročno prijateljstvo. Kao nastavnici, znamo da kao balkanske zemlje delimo mnoge slične osobine i nadamo se da će naši učenici otkriti da su više slični nego različiti, ali i da im razlike budu poznate i da ih vide kao izvor znanja – kaže Snežana Kasapović Rašić, koordinatorka projekta školske razmene.
Kulinarstvo je umetnost koja zahteva mnogo kreativnosti i poznavanja drugih kultura, zbog čega bi ova razmena kultura pomogla učenicima da steknu znanja o novoj kuhinji i načinu kuvanja.
– Ali što je najvažnije, hrana je gorivo za dušu, a okupljanja hrane su bila mesta gde su se ljudi okupljali da bi stekli nove prijatelje, povezivali se i poslovali vekovima. Zato se ovaj program kulinarske razmene ne odnosi samo na hranu, već na razvijanje veza i razumevanja među našim mladima, kao budućim generacijama naših zemalja – navodi Snežana Kasapović Rašić.
Direktori i nastavno osoblje koje će koordinirati i sprovoditi ove školske razmene predstavili su svoje ideje koje će kasnije razvijati uz pomoć RYCO mentora i mentorki. Oni su takođe imali priliku da se međusobno upoznaju, razgovaraju sa važnim lokalnim i međunarodnim partnerima projekta Superškole, kao i da saznaju više o sledećim koracima u okviru procesa implementacije razmena.
Sprovođenje razmena podeljeno je u dva kruga. Prvi krug razmena planiran je za period od aprila do juna, dok će se drugi krug odvijati od avgusta do oktobra.
Svaka škola će organizovati po jednu posetu partnerskoj školi u trajanju do 7 dana, a učenici će putovati u pratnji jednog ili dva profesora.
Program školske razmene će dati priliku učenicima i profesorima da putuju, predstave sebe, svoju školu i običaje, kao i da nauče nešto novo o lokalnim zajednicama u različitim delovima našeg regiona.
Trideset odabranih škola predstavljali su direktori i profesori, a pored njih su događaju prisustvovali i ministar prosvete, Branko Ružić, ambasadorka Savezne Republike Nemačke u Srbiji, Nj.E. Anke Konrad, zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji, Plamena Halačeva, savetnica ministra turizma i omladine, Snežana Klašnja, direktorka GIZ u Srbiji, Daniela Funke i direktorka RYCO lokalne kancelarije u Srbiji, Marija Bulat.
V. Popović. gminfo.rs