foto: FK Takovo

Trepča – Takovo 1:1 (0:0), 15. kolo Srpske lige Zapad u Žitkovcu kod Zvečana
Pored fenomenalnog karaktera, zajedništva i kvaliteta ove ekipe Takova, tri stvari koje naizgled nemaju veze sa utakmicom doprinele su da Takovo juče ostane neporaženo na najudaljenijem putovanju i uvek vrućem terenu.
Prvo, zbog činjenice da je u ovom periodu najraniji početak utakmice (13h), a da je reč o najudaljenijem putovanju i još uz uvek nepredvidiv administrativni prelaz, odluka da ekipa dan ranije prenoći u Raškoj pored toga što timu stavlja do znanja da su svi maximalno uz njih i da nema predaje unapred, bila je dobitna i u svakom drugom pogledu (mali trošak-velika korist).

Drugo, i pored toga što treba odraditi niz neuobičajenih prilagođavanja za dolazak u Zvečan uz pogoršanu epidemiološku situaciju svuda a naročito na Kosovu, nije Takovo kalkulisalo da li će da ide ili da gostovanje bude u Raškoj (do juče od šest domaćinstava, Trepča je četiri imala u Raškoj), pokazujući i fudbalskoj Srbiji i prijateljskom klubu Trepča, ali i bratskom narodu na Kosovu da je uvek za časnu i poštenu borbu.
Treće, kada je Trepča rano povela na početku drugog poluvremena, a odmah potom već u 50-om minutu deca koja skupljaju lopte odmah se „proredila“, golman odugovlačio, bilo je jasno da domaćin respektuje Takovo, ali se tako rano odugovlačenje nikada ne isplati….

Trepča je ekipa projektovana da napadne Prvu ligu. Dodatno su se pojačali ove godine, angažovali su i do prošle sezone najboljeg igrača i kapitena Takova, Dragana Mirkovića. Čvrsta, takmičarska i spremna ekipa koja ne umire u lepoti, teško gubi, prima malo golova (do juče samo devet), ali teško i dobija…Samo dva poraza, ali čak sedam nerešenih rezultata, uzrokovali su da su daleko od željenog vrha, a pre utakmice angažovali su ambicioznog Jovana Nikitovića kao novog trenera, koji se tako posle prvog kola kao trener užičke Slobode ponovo sastao sa Takovom, ispostaviće se sa istim ishodom samo sada kao domaćin…
U takvoj situaciji, a posle pobede na gostovanju u Tutinu, najavio je domaćin cilj da sve tri utakmice do kraja jesenje sezone pobedi i na proleće se uključi u trku sa Slogom iz Požege.
Nije ništa od toga uplašilo i pokolebalo Takovo.

U prvom poluvremenu, ušlo se u ritam i tip igre Trepče. Puno dugih lopti, faulova, agresivnosti, vazdušnih duela. Domaćin je dugim loptama napadao u liniji odbrambeni red Takova pokušavajaći da posle tih dugih lopti proveče pas iza leđa i dođe u gol šansu, ali skoncentrisana je bila odbrana gostiju.
Protiv Takova, a posebno od prošle sezone kada se to pokazalo kao jedna od najslabijih karika, svi forsiraju sve vrste prekida da iz njih dođu u gol priliku. Međutim, taj skauting zanemaruje činjenicu da u životnoj formi igraju kapiten Grković na novoj poziciji, golman Košanin, Gagi Đorđević, a u skok igra je i najveći adut mladog štopera Jovića, uz činjenicu da je i Takovo radilo puno na ispravljanju ovog nedostatka, tako da se ta taktika i juče pokazala kao jalova, mada su u 20-om minutu domaći imali odličnu priliku posle prekida preko svog štopera Proneka koji više izgleda kao da je za neke borilačke veštine a ne za fudbal, ali je juče najbolji pojedinac Takova golman Košanin bio na mestu.
U 35.minutu posle kiksa mladog Jovića, juče najbolji pojedinac domaćih desni bek Mašić, izašao je sam ispred Košanina ali je ovaj fenomenalno zaustavio loptu koja se odbila u stativu i vratila njemu u zagrljaj. Takovo je u prvom poluvremenu imalo nekoliko opasnih slobodnih udaraca preko Anđelovića, ali u vrlo tvrdoj igri to je uglavnom bilo sve, domaćin malo bolji i bliži vođstvu ali ništa specijalno i zasluženo 0:0.

U drugom poluvremenu odmah na početku nepreterano opasan napad domaćih pretvorio se u penal i vođstvo. Pomenuti desni bek domaćih Mašić na desnoj strani suviše lako je prešao Jankovića koji posle toga nesmotreno startuje i obara ga sa leđa. Čist penal, ali nesmotren i nepotreban jer niti je bila neka akcija niti bezizlazna gol šansa, ali od 48.minuta domaćin vodi.
Ispašće da je za Takovo to bilo pozitivno, jer se domaćin povukao, počeo da odugovlači i čuva rezultat nadajući se novom kiksu kako bi prelomili rezultat, dok je Takovo zaigralo agresivnije, spustilo loptu na zemlju i na prepoznatljiv način pas igrom gradilo svoje napade. Upravo iz jednog takvog sa desne strane odlično je izbačen Đorđević koji u sprintu stiže do ivice šesnaesterca, smireno centrira na levu stranu gde se odigrava mini trijagonal partitura kao u malom fudbalu koja će matirati odbranu domaćih, najpre Janković spušta glavom loptu Diću Jočoviću koji odigrava kratku povratnu loptu na 7 m izbacivši dva odbrambena igrača domaćih, ona dolazi do Pačeta Marinkovića koji sam, neometen rutinski u 67.minutu savladava kapitena domaćih golmana Milentijevića poravnava na 1:1. Do kraja se vodi „rat“ na sredini terena u kojem je Takovo konkretnije i smirenije, domaćin pokušava prekidima, dugim loptama uz pritisak, ali na kraju ostaje zasluženih 1:1.

Dodatna impresija sa jučerašnjeg putovanja na Kosovo je prelep jesenji dan, Suncem okupana Srbija i sever Kosova koji je duboko do Mitrovice po putu pun srpskih zastava i 100 odsto našeg stanovništva. Da ne ulazimo dublje u otvoreno pitanje Kosova, stvarno neshvatljivom čini odluku da se Lešak, Leposavić, Zvečan i Zubin Potok između 1958-1963 dodele AP Kosovo stavljajući ove naše jude danas u neugodnu i neizvesnu situaciju. Za poštovanje i ponos je istaći i da su i na jučerašnjem najdužem putovanju, Takovo pratili i zdušno navijali 10-ak najupornijih Milanovčana.
Herojski bod sa Kosova!
Nikola Košanin Koš, golman Takova i juče najbolji pojedinac. Rodom kraljevčanin u Takovu je već treću sezonu, a došao je na početku šampionske 2018/2019, stub odbrane, momak koji svojom disciplinom, smirenošću, predanim radom, profesionalnim odnosom, golmanskim kvalitetima i fizičkim predispozicijama uliva dodatnu snagu i samopuzdanje ekipi. U međuvremenu se i oženio našom sugrađankom, a na Veliki Gospojinu ove godine dobili su i sina Relju. Prave golmanske godine, sigurno je da će uz pomoć Takovu, Nikola imati priliku da napravi i superligaški i/ili inostrani angažman, koji svakako zaslužuje.
U subotu, 14.11.2020.godine sa početkom u 13 sati Takovo u duelu sa kragujevačkom Sušicom spušta zavesu na jesenji deo sezone u Gornjem Milanovcu, pridržavajući se naslova texta, nadamo se i uspešno!
V. S. gminfo.rs





