• 02.12.2024.

Fontana u Gradskom parku bez kapi vode zbog vandala

Crveni meteo alarm, temperature koje su prelazile i 40-ti podeljak Celzijusove skale pored pratećih tegoba i šteta izazvao je i reakciju posetilaca Gradskog parka koji su u nemogućnosti da se osveže vodom iz fontane, jer fontana ne funkcioniše, osveženje tražili u flaširanim vodama iz prodavnice.

Mira Mijušković, penzionerka iz Gornjeg Milanovca, kaže da nije problem kupiti flašicu vode, ali da građani Milanovca zaslužuju fontanu na kojoj će moći da se osveže.

– Nije problem kupiti flašicu vode, ali zar nismo mi kao građani Milanovca davali novac u budžet, a od tog novca dobili i fontanu, koja bi trebalo da funkcioniše. Nije svejedno na ovako visokim temperaturama, pogotovo nama starijima, da se iz parka i hladovine spustimo do neke od prodavnica kako bi, ako već nismo poneli, kupili vodu. Kada je već pravljena od novca građana, trebalo bi da se građani i koriste vodom sa česme, kaže za naš portal nezadovoljna Mira.

foto: gminfo.rs

Takođe, Ana sa bebom od 6 meseci svako milanovačko predvečerje ovog leta provodi u parku i kaže da je šteta što fontana ne radi, ako ništa drugo, bar da opravda svoje postojanje u parku.

– Ne znam koja je uopšte uloga ove fontane. Ovo je bila fontana samo kad je postavljena, a od tada više ne radi nego što radi. Sad je više kao neki spomenik. Ako ništa drugo, bar je lep prizor kada teče voda.

Vladimir Pavlović, pravnik iz Gornjeg Milanovca, se pita zašto nadležni organi fontanu ne uklone ako je već nefunkcionalna.

– Video sam i cistrene neki dan. Pa da nam fontana radi, cisterna ne bi trebala. Ne znam šta je isplativije – cisterne ili popravka. Ali, ako već ne funkcioniše, treba je ukloniti i postaviti najobičniju česmu koja bi služila svrsi. I to je manja bruka, nego ovako.

U potrazi za odgovorima na pitanja zašto fontana ne funkcioniše i da li je moguća njena sanacija, obratili smo se Božidaru Vučetiću, direktoru Javnog preduzeću za izgradnju opštine koje je, između ostalog, zaduženo za održavanje gradskog parka i fontane.

– Svake godine se potrudimo da sve funkcioniše kako treba i da fontanu sa česmama stavimo u funkciju. Ove godine je za radove na sanaciji i stavljanje fontane u funciju izdvojeno 149 hiljada dinara. Fontana je ove godine nakon popravki radila duže nego obično, sve do kraja maja, kada su nepoznata lica, slobodno mogu da kažem vandali, polomila slavine na fontani. Radi se o mehaničkom urušavanju i kvarenju slavina koje se ne dešava prvi put, rekao je za naš portal direktor JP za izgradnju opštine Božidar Vučetić i dodao da ima utisak da to neko radi s namerom.

foto: gminfo.rs

– Ovo se ne dešava prvi put i imam utisak da to neko radi s namerom. Da li oni skaču, penju se ili udaraju u česmu, ne znam, ali uglavnom kvar koji nastane je fizičko lomljenje česme, a problem popravke jedne slavine je složen iz razloga što su sve slavine na fontani vezane na red na jednu cev. Fontana funkcioniše na foto ćeliju i kada jedna slavina ne radi blokiraju se sve slavine, kaže Vučetić.

Novac predviđen u budžetu za popravku fontane je već utrošen, a pored planiranja novca za sanaciju u narednom budžetu, moguće je i uvođenje video nadzora.

– Predviđena sredstva za ovu godinu su utrošena, a u ovom trenutku planiramo finansijska srdestva za iduću godinu koja će biti namenjena održavanju gradske fontane, jer je zaista neophodno da česme na fontani funkcionišu, naročito tokom leta , kako bi se građani i prolaznici osvežili čistom pijaćom vodom tokom vrelih dana. Rušenje i štete koje prouzrokuju kvarenje fontane, dešavaju se mahom u noćnim satima, tako da je JP za izradnju opštine predložilo svom osnivaču, Opštinskoj upravi i predsedniku opštine Dejanu Kovačeviću da se postavi video nadzor, jer je, po mom mišljenju,  to jedino moguće rešenje ovog problema. Smatram da je jevtinija investicija video nadzor nego popravke i sanacija kvarova fontane više puta godišnje– naglasio je Vučetić i istakao da su veći radovi na zameni slavina i cevi  dodatno otežani, jer fontana u Gradskom parku predstavlja umetničko delo.

– Fontana „Pupoljak“ delo je akademskog vajara Nebojše Savovića Nesa, izvajana je u obliku belog ružinog pupoljka sa pet česama i spada u red spomeničkih znamenitosti. Pošto je umetničko delo, procedura za odstupanje od projekta je duga i komplikovana. Ne možemo tek tako da bušimo rupe ili da razbijamo delove fontane kako bi otklonili kvar, zaključio je Vučetić.

gminfo.rs

Saša Ratković

Prethodni članak

Maraton u Helsinkiju

Sledeći članak

Nova fekalna močvara kod Stanojčića potoka