foto: Metalac AD
Projekti iz oblasti energetske efikasnosti, zaštite klime, prirode i okruženja bili su tema obuke i završne konferencije koju je u ponedeljak 27. novembra organizovala Nemačko-srpska privredna komora. U konkurenciji od skoro 20 kompanija iz Srbije, među kojima su Alfa-Plam, Hemofarm, NIS, Milšped i druge, prvo mesto osvojila je Kompanija Metalac za prezentovanje dva projekta – solarna elektrana i modernizacija (optimizacija) sistema grejanja.
– Ciljevi svega što Metalac čini su višestruki – zaštita životne sredine, optimizacija potrošnje energenata, smanjenje troškova, pravovremena priprema za konkurentnu održivost na evropskom tržištu u skaldu sa dolazećim obavezama prema EU kada je reč o karbonskom otisku – ističu u ovoj kompaniji.
Metalčev tim, na čelu sa elektro-inžinjerom Zoranom Ognjanovićem, direktorom SIA i uz podršku rukovodioca održavanja Velisava Džokovića i glavnog inženjera mašinskog održavanja Jovana Đurđevića prezentovali su primere kako Metalac energetskim projektima integriše ekonomske i ekološke ciljeve.
Na dnevnom redu bili su projekti solarne elektrane i rekonstrukcija i optimizacija postojećeg sistema grejanja.
„Metalčevi projekti su primer dobre prakse. Uz jedan holistički pristup, Metalac pokazuje kako firme treba da funkcionišu i da vode brigu i o sebi i o okruženju“ – obrazložio je jedan od članova žirija koji je Metalčevom timu dodelio prvu nagradu.
– Ako izuzmemo takmičarski deo, glavna namera obuke i Konferencije je bila da se prikažu pozitivni primeri i efekti mera koje se preduzimaju radi zaštite okruženja, životne sredine, optimizacije potrošnje resursa i opšteg dobra. Metalac je zaista dobio najviše ocene u veoma jakoj konkurenciji. Prisutni su bili impresionariani rezultatima kao i filmom koji je veoma živopisno potvrdio sve što smo izneli – zaključuje Zoran Ognjanović
Podsetimo, kao najveći potrošač električne energije u Okrugu, Metalac već duži niz godina radi na svim mogućim optimizacijama, radi umanjenja troškova i zaštite životne sredine.
– Pre dve godine osnovan je tim za Energetsku efikasnost koji se bavi projektima iz oblasti obnovljivih izvora, smanjenja emisija CO2, energetskom efikasnošću. Tako je prošle godine ulaganjem od oko 3 miliona evra postavio elektranu sa 6392 solarna panela, snage 2.9 MWp. U prvih 10 meseci elektrana je proizvodila 1.7 GWh električne energije, i smanjila emisiju CO2 za 1530 tona. Istovremeno, rekonstrukcijom postojećeg sistema grejanja, smanjio je za 30 odsto potrošnju energenata u odnosu na desetogodišnji prosek, a emisiju CO2 za 370 tona godišnje – ističu u kompaniji Metalac.
V.P. gminfo.rs