foto: gminfo.rs
Izložba pod nazivom „Ana Frank – istorija za sadašnjost”, nakon deset uspešnih prezentacija u različitim gradovima Srbije, otvorena je u holu Gimnazije „Takovski ustanak“ u saradnji s debatnom mrežom „Otvorena komunikacija” iz Beograda i „Kućom Ane Frank” iz Amsterdama.
Izložbu je otvorila profesorka Jelena Aleksandrov a prisutnima se obratila i Teodora Rešetar, jedna od sertifikovanih trenera projekta „Historija, istorija, povest – lekcije za sadašnjost (HIP) u okviru kog je izložba stigla u Srbiju.
– Ova izložba govori o Drugom svetskom ratu, Holokaustu, o genocidu ali iz jednog sasvim drugog ugla. Iz ugla običnog pojedinca. U ovom slučaju to je naša junakinja Ana Frank koja piše svoj dnevnik i priča nam o zlu koje se nadvilo nad njenom porodicom i njenim sunarodnicima. Naši učenici su u prethodna dva dana montirali i sklapali ovu izložbu i proučavali panele da bi vam na što bolji način predstavili ovu izložbu – rekla je Aleksandrov.
Tim povodom je pripremni trening za vršnjačke vodiče kroz izložbu prošlo 15 učenika ove škole koji će imati ulogu kustosa. Oni će kroz postavku sprovoditi zainteresovane grupe učenika u naredne dve nedelje.
Izložba donosi priču o sudbini Ane Frank, jevrejske devojčice koja je život izgubila u logoru pri kraju Drugog svetskog rata.
Opremljena je sa trideset dva panoa na kojima su retke fotografije zabeležene tokom Aninog života i isečci iz njenog dnevnika koji je pisala tokom dve godine skrivanja u tajnom skrovištu u Amsterdamu.
Originalnoj postavci koju je „Kuća Ane Frank” ustupila na dve nedelje, pridruženo je sedam lokalnih panoa koji prikazuju istorijska dešavanja u proteklih sedamdeset godina na području Srbije i regiona obeleženih konfliktima i podelama.
Postavka je kreirana po uzoru na pristup izučavanja istorije koji neguje amsterdamski muzej Ane Frank i koji ukazuje da se nacionalizam, ksenofobija i diskriminacija pojavljuju u različitim društvima i posle Drugog svetskog rata.
Mladi posetioci će kroz ovaj deo izložbe moći da se upoznaju sa ličnostima i događajima o kojima ne mogu saznati iz školskih udžbenika.
Postavka je kreirana po uzoru na pristup izučavanja istorije koji neguje amsterdamski muzej Ane Frank i koji ukazuje da se nacionalizam, ksenofobija i diskriminacija pojavljuju u različitim društvima i posle Drugog svetskog rata.
Ova putujuća, ali i opominjuća izložba obišla više od 300 lokacija u svetu, au Srbiju je došla u sklopu regionalnog projekta HIP, koji Otvorena komunikacija spovodi pod pokroviteljstvom Kuće Ane Frank iz Holandije, a u saradnji sa partnerima iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije i lokalnim sponzorima.
V. Popović, gminfo.rs