foto: Fb Weather2Umbrella
Letnje računanje vremena počinje ovog vikenda. U noći na nedelju kazaljke na satu se pomeraju za jedan sat unapred, sa dva na tri sata.
U noći između subote i nedelje, 26. marta 2023. godine, počeće letnje računanje vremena, kada časovnike treba pomeriti jedan sat unapred.
Na osnovu Zakona o računanju vremena, letnje računanje vremena u 2023. godini počinje poslednje nedelje u mesecu, 26. marta u 2.00, tako što se pomeranjem za jedan čas unapred vreme u 2.00 računa kao 3.00.
Evropska unija je pre nekoliko godina najavila da će ukinuti letnje i zimsko računanje vremena i usvojiti jedinstveno. To se još nije dogodilo, a prema poslednjim preporukama EU, svaka država članica može sama da odluči.
Pošto je većina članova ostala neodlučna oko toga, mi ćemo i ove godine pomeriti kazaljke.
Odakle ova praksa?
Po prvi put, letnje i zimsko računanje vremena počelo je da se praktikuje tokom Prvog svetskog rata. Onda je ova praksa brzo napuštena. Koristi koje su tada spominjane pominju se i danas, ali nisu baš tako velike kako se ističe.
Iako na ovaj način štedimo struju, što je bio prvobitni plan, trošimo više goriva. Naučnici takođe upozoravaju da letnje računanje vremena nije prirodno za naše telo.
Na naš organizam na mnogo načina utiče količina sunčeve svetlosti koju primamo i količina sna.
Ako se ove dve stvari promene, menjaju se i procesi u našem telu, uglavnom ne na bolje.
Uočeno je da su ljudi depresivniji, da imaju više zdravstvenih tegoba, a zanimljiva je činjenica da se zbog nedostatka sna broj povreda na radu povećava već prvog dana po prelasku kazaljki na letnje računanje vremena…