foto: Tetra Pak
U ovoj fazi našeg projekta, posvetićemo se energetskoj efikasnosti iz ugla privrede s teritorije naše opštine, tačnije njenog industrijskog dela, i to onog najreprezentativnijeg i najmodernijeg.
Ako se Milanovac smatra uspešnim privrednim centrom Srbije, a smatra se i po brojkama i po reputaciji čak značajnijim subjektom u tom pogledu od same ekonomske uspešnosti, nijedna velika kompanija u toj maloj, ali jakoj porodici milanovačkih proizvodnih preduzeća, više ne okreće glavu od ponekad olako i kao teret klišea nametnutog principa energetske efikasnosti za svoje pogone, već ga radi, sopstvene i opšte društvene koristi, uveliko implementira u planove poslovanja. Stepen do kojeg su u tome od papira do implementacije stigli je, međutim, različit, shodno specifičnostima delatnosti, i nesumnjivo će još dugo tu biti prostora za podizanje na nivo više. Ali pogledajmo kako oni sada vide sebe u odnosu na teoriju i praksu iz domena osnovnih principa e-fikasnosti koju sprovode ili to planiraju u svojim radnim jedinicama.
Ako je ovo tema za privredu, čiji su glavni resursi, pored neophodnih sirovina, ljudi, ali i enerija sama po sebi, teško da postoji bolji sagovornik za e-fikasnost od skoro pa najvećeg srpskog izvoznika, fabrike u našem komšiluku čiji je proizvod bar jednom u životu u rukama imao bezmalo svaki stanovnik planete – Tetra Paka. Pročitajte kako su oni odgovorili na pitanja koja su, shodno ciljevima projekta, važna i za opšti javni interes.
GMInfo: Kako menadžment Vaše kompanije razume energetsku efikasnost i da li smatrate da se ona u opštem društvenom kontekstu pravilno i dovoljno tretira?
Tetra Pak: Energetska efikasnost se u našoj kompaniji posmatra kao jedan od važnih aspekata poslovanja. Kroz primenu standarda ISO 50001, krajem 2016. godine, uspostavili smo sisteme i neophodne procese za kontinualno poboljšanje energetskih performasi, koja uključuje: tim odgovoran za upravljanje energijom sa ovlašćenjima za efikasnu primenu sistema upravljanja energijom, praćenje energetske efikasnosti, upotrebu i potrošnju energije. Povećanje energetske efikasnosti ima direktan uticaj na očuvanje životne sredine, smanjenje CO2 emisija, a rezultira i značajnim uštedama u finansijskom smislu.
GMInfo: Koji su konkretni koraci u proteklom periodu koje ste preduzeli kako biste unapredili (smanjili) odnos utroška i potrošnje energije, i kakvi su dosadašnji rezultati na nivou kompanije, tačnije onog njenog dela koji posluje sa teritorije milanovačke opštine?
Tetra Pak: Pored implementacije standarda ISO 50001, naša kompanija je u Sistemu Energetskog Menadzmenta na nivou Republike Srbije, u potpunosti ispunjava sve zahteve zakonske regulative vezane za organizovano upravljanje energetskim tokovima, optimizaciju i racionalizaciju potrošnje. Naša kompanija je na globalnom nivou uvela redovne energetske preglede na svake 4 godine, koji uključuju pregled mašina i opreme u svim Tetra Pak fabrikama gde se radi na stalnom poboljšanju energetske efikasnosti, primenom dobre prakse ostalih fabrika i dizajniranjem nove opreme. Pored svakodnevne brige o energetskoj efikasnosti, urađene su i neke od značajnijih investicija :
- Izgradnja novog magacina gotove robe prema Pravilniku o energetskoj efikasnosti zgrada.
- Kompletna zamena halogenih i živinih sijalica sa LED rasvetom na lokaciji fabrike, što nam je donelo oko 1.2% ukupne uštede u potrošnji električne energije.
- Kompletna rekonstrukcija sistema merenja potrošnje prirodnog gasa, ugradnjom novih merača protoka u saglasnosti sa zahtevima zakonske regulative.
- Kompletna rekonstrukcija sistema grejanja sa ugrađenim kotlom najnovije generacje. Cirkulacione pumpe su sa frekventnom regulacijom, automatskim upravljanjem sa mogućnošću regulacije na svim sekundarnim podstanicma prema krajnjim potrošačima, redizajnom kompletne cevne mreže na način da su bitno skraćene trase za distribuciju tople vode, što nam je donelo uštedu od oko 3% u potrošnji prirodnog gasa.
- Primena Free coling sistema, gde se umesto električne energije za pripremu vode za potrebe hlađenja sistema u zimskom periodu, koristi potencijal spoljasnjeg vazduha.
- Sistem ventilacije i hlađenja proizvodne hale sa rekuperatorima toplote na klimatizacionim komorama.
GMInfo: Kolika su ulaganja u poboljšanje energetske efikasnosti i na koji period očekujete njihovu isplativost?
Tetra Pak: Ulaganja u energetsku efikasnost u zadnjih par godina su preko 1.000.000 EUR. Isplativost za neke od investicija se očekuje za 3 do 5 godina, a neke investicije, koje su urađene radi povećanja energetke efikasnosti, neće doneti benefit u smislu finansijskih ušteda, ali će doneti benefit u smislu poboljšanja uslova rada u samoj fabrici, kao i zaštite životne sredine kroz snižavanje nivoa emisije koje dolaze iz potrošnje energije putem očuvanja energije. Nabavka sertifikata o obnovljivoj električnoj energiji predstavlja uštedu od oko 15 hiljada tona CO2 i ekvivalentnih gasova.
GMInfo: Koliko Vaša kompanija na mesečnom nivou potroši električne i/ili gasne energije u uslovima optimalne proizvodnje?
Tetra Pak: Prosek utrošenih energenata u uslovima optimalne proizvodnje na mesečnom nivou je u okviru 2.500 mWh ili oko 123 hiljada EUR.
GMInfo: Imate li, i koje, planove da dalje racionalizujete potrošnju i energetsku iskoristivost, i na kakav način?
Tetra Pak: Kompanija poseduje izrađen plan akcija za povećanje energetske efikasnosti u narednom periodu, primenom dobre prakse ostalih Tetra Pak fabrika, koji se redovno ažurira, a aktivnosti se izvode u skladu sa strategijom naše kompanije.
GMInfo: Termalna izolacija hala i drugih radnih objekata – u kojoj meri je ostvarena ili moguća?
Tetra Pak: Kao što smo već pomenuli, novoizgrađeni magacin je napravljen u potpunosti u skladu sa zahtevima zakonske regulative i poseduje sertifikat o energetskoj efikasnosti. Ostale zgrade na lokaciji su delimično termalno izolovane i moguće je uraditi kompletnu izolaciju, što je i uključeno u dugoročni plan poboljšanja u ovoj oblasti.
GMInfo: Šta su Vaše ocene, zamerke, predlozi i problemi uopšte, čijim bi rešavanjem državni energetski sistem mogao da olakša velikim privrednim subjektima korišćenje i plaćanje utrošene energije?
Tetra Pak: Srbija ima značajan potencijal u obnovljivim izvorima enrgije, koji je, nažalost, još uvek nedovoljno iskorišćen, te smatramo da je neophodno da državni energetski sistem ponudi više alternativnih sistema svojim potrošačima, a kroz izgradnju solarnih grejnih sistema, izgradnju postrojenja za proizvodnju toplotne energije iz biomase, izgradnju postrojenja za proizvodnju električne energije u vetroelektranama i mini hidroelektrnama, što bi značajno smanjilo emisije gasova stakleme bašte i negativan uticaj CO2.
GMInfo: Imate li zamerke na funkcionalnost same infrastrukturne mreže (električne i gasne), bez obzira na rezervne mogućnosti napajanja u kompaniji (recimo u slučajevima nestanka struje), i koje su te zamerke?
Tetra Pak: Susrećemo se sa problemima prouzrokovanim lošim kvalitetom stabilnosti napajanja elekrične energije, koji nastaju kao posledica kvarova i ostalih poremećaja na distributivno-prenosnoj mreži. Dolazi do veoma čestih padova napona, koje naša vrlo osetljiva oprema detektuje i kao posledicu imamo velike, nekada i havarijske zastoje u proizvodnji, što nam pravi veoma velike troškove sanacije istih.
GMInfo: Kako ocenjujete trenute zakonske regulative koje se tiču odnosa cena energenata koje koristite?
Tetra Pak: Cene energenata se definišu u skladu za Zakonom o energetici, prema određenim metodologijama, na osnovu niza parametara, tako da smatramo da nemamo dovoljno kompetencije iz ove materije da bi mogli dati komentar na trenutne zakonske regulative. Ono što je bitno da se pomene, a na šta bi se moglo na neki način uticati, jeste jasnije definisanje samog kvaliteta isporuke i stabilnosti napajanja, posebno električne energije i konkretan stepen odstupanja od propisanog kvaliteta isporuke u skladu sa pravilima o kvalitetu isporuke i snadbevanja električnom energijom, na osnovu čega se može definisati neki način kompezacije naknade krajnjem potrošaču.
GMInfo: Imate li u planu, ili ste već nešto po tom pitanju preduzeli, prelazak u određenom procentu na alternativne izvore napajanja (naročito na solarnu energiju) i/ili eventulano vraćanje energije u sistem, pa i zarade, pošto obnovljivi izvori energije i to omogućavaju?
Tetra Pak: Kompanija Tetra Pak je oglasila nabavku sertifikata o obnovljivoj električnoj energiji, koji se odnose na 100% potrošnje električne energije u fabrici. Ova inicijativa je deo globalne posvećenosti kompanije da dostigne nultu neto emisiju gasova staklene bašte u svom poslovanju na globalnom nivou do 2030. godine.
Proizvodnja ambalaže po Tetra Pak licenci u Gornjem Milanovcu počela je 1966. godine. Fabrika je 1997. ušla u sastav kompanije Tetra Pak i osnovan je Tetra Pak Production d.o.o. sa sedištem u Beogradu. Sa ukupno 323 klijenta koji se odavde snabdevaju i 91% proizvodnje koja se izvozi, fabrika u Gornjem Milanovcu je jedna od najuspešnijih u proizvodnoj mreži kompanije Tetra Pak. Danas je ovo jedna od najefikasnijih Tetra Pak fabrika u Evropi i Centralnoj Aziji, i jedna od najefikasnijih od ukupno 40 fabrika kompanije širom sveta.
gminfo.rs